PROJE BİLGİ FORMU

Oda/Borsa adı:

SİİRT TİCARET VE SANAYİ ODASI

Proje Adı:

SİİRT ÇİLEK ÜRETİMİNİ GELİŞTİRME PROJESİ

Proje başlangıç tarihi ve süresi:

13.06.2006-12.09.2007

Projenin amacı:

Çiftçileri katma değeri yüksek ve alternatif ürün yetiştiriciliğine sevk etmek, çileğin sanayide kullanılmaya uygun olması nedeniyle alternatif ürün olarak teşvik etmek. Çilek üretiminde yoğun is gücü programı olduğundan bölgedeki işsizlik oranını azaltmak.

Proje ortakları:

-

Projenin hedef grupları ve faydalanan kurumlar:

Bölgede ki işsizler ve Tarım da çalışanlar ve alternatif ürün üretmek isteyen kişiler

Projenin fon aldığı program (AB Programı adı, Dünya Bankası kaynağı vb.):

Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Hibe Programı

Projenin ana faaliyetleri:

Dönümden yaklaşık 4 ton çilek alınacağı düşünülmekte ve proje sonunda toplam 60 ton çilek üretimi yapılması planlanmaktadır. Alınan ürünlerden elde edilen gelirle projenin sürdürülebilirliğinin sağlanması için TSO’nun katkılarıyla çilek üretim alanlarının genişletilmesi ve üretim yapılan köy sayısının arttırılması düşünülmektedir. Projenin genel amacı bölge çiftçilerimizin tek tip ürün yetiştiriciliği alışkanlıklarından kurtulup alternatif ürün yetiştiriciliğine teşvik etmektir. Proje faaliyetleri içerisinde alçak tünelde çilek yetiştiriciliği eğitimi verilecek olup, bu projeyle çiftçilerimiz damla sulama sistemi başta olmak üzere modern tarım tekniklerini kullanarak daha az iş gücüyle birim alandan daha yüksek verim elde etmeyi öğreneceklerdir. Ayrıca proje sonunda elde edilecek ürünler işlenerek bu konudaki sanayi kollarının da gelişmesine yardımcı olacaktır.

Proje bütçesi:

120.000 €

Projenin uygulandığı bölgeler:

   SİİRT

Projenin somut çıktıları:

Proje kapsamında Siirt merkez ilçeye bağlı Eğlence köyünde 10 dekar ve YağmurTepe köyünde 5 dekar olmak üzere toplam 15 dekar arazide çilek yetiştiriciliği başlandı. Bu iki köyde 40 çiftçi çilek yetiştiriciliği konusunda teknik ve pratik olarak eğitime tabi tutuldu. Eğitimi Yüzüncü Yıl Üniversitesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr. Hüdai Yılmaz gerçekleştirdi. Set oluşturma, damla sulama sistemi, malç ve örtü naylonu çekimi, fide dikimi konularında eğitim verildi.

İrtibat kişisi e-posta ve telefonu:

Fuat Özgür ÇALAPKULU Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. 0 484 223 12 03