91209a0c be54 4856 b446 4eca0bd83650

 

Normalleşme süreci ile birlikte Siirt’te vaka sayılarında yaşanan artışlar üzerine Siirt Ticaret ve Sanayi Odasınca yapılan açıklamada salgın tehdidinin devam ettiği, kontrol altına alındığına dair veri olmadığı, virüsün bulaşıcılığının yüksek olduğu ve henüz tam anlamıyla virüsle mücadele edilebilecek bir tedavisinin bulunmadığı hatırlatıldı.

 

Tedbirlere uyulması çağrısının yinelendiği açıklamada şu ifadeler yer aldı:

 

- Bu salgınla ilgili alınan tedbirler insan sağlığı açısından son derece önemli ve bir o kadar da gereklidir.

 

- Ancak alınan bütün tedbirlere rağmen önceleri günde 3-5 arasında olan vaka sayısı ilimizde son günlerde olağanüstü artış göstermiştir.

 

- Vaka sayısındaki artışın bu hızla devam etmesi istenmeyen sonuçlara yol açabilecektir.

 

- Kentin sağlık alt yapısının zorlanmasına neden olabilecektir.

 

- Kişisel hijyen kurallarına mutlaka uyalım. Bu dönemde hasta kişilerle karşılaşmamıza ve hastalığın yayılmasına neden olacak ortamlarda bir araya gelişlerimizi erteleyelim.

 

- Zorunlu haller dışında mümkün olduğunca dışarı çıkmayalım, evlerimizde kalalım. Dışarı çıkmak zorunda kaldığımız durumlarda ise ağız ve burnumuzu kapatacak şekilde maske takalım.

 

- Toplu taşıma araçlarında, alışveriş merkezleri gibi yerlerde ve serbest dolaşım alanlarında sosyal mesafe kurallarına titizlikle uyalım.

 

- Unutmayalım ki bu zorlu günleri ancak hep beraber kurallara uyarak, toplumsal dayanışma göstererek aşabiliriz.

 

- Hiçbir virüs alacağımız tedbirlerden güçlü değildir.

WhatsApp Image 2020 06 22 at 13.10.08

 

Siirt Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Güven Kuzu, TOBB Nefes Kredisi Projesi'nde Siirt Ticaret ve Sanayi Odası olarak üyelerimize sağlanan 3 milyon 625 bin lira kaynağa ilaveten 1 milyon 500 bin liralık ek kaynak sağlandığını açıkladı.

 

Siirt TSO Başkanı Güven Kuzu’nun TOBB nezdindeki girişimleri ile 3 milyon 625 bin lira kaynağa ilaveten 1 milyon 500 bin liralık ek kaynak sağlandığını belirterek, "Bugüne kadar 57 üyemize kaynak sağlamış olduk. İlave 1 milyon 500 bin lira kaynak da odamız üyelerinin kullanımına hazır. İlimizde toplamda 5 milyon 125 bin liralık kredi kullandırılmış olacak. Üyelerimize yıllık yüzde 7,5 faiz oranı ile 50 bin ile 100 bin lira arası kredi kullandırılacak. Kredinin, 2020 senesinde 6 ay anapara ve faiz ödemesi olmayacak, geri ödemesi ise 2021'de aylık eşit 12 taksitle yapılacak. " dedi.

 

Başkan Kuzu, "Üyelerimizin nefes almakta zorlandığı bir dönemde tüm imkânlardan elimizden geldiği kadar daha fazla üyemizi faydalandırmak için çalışıyoruz. Sağlanan ek kaynağın üyelerimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum." dedi.

IMG 1669 min

 

Siirt Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Güven Kuzu, Nefes Kredisi projesine Ziraat Bankası, Halk Bankası ile Vakıfbank’ın da dâhil edildiğini müjdeledi.

 

Başkan Kuzu, “Üyelerimizin Nefes Kredisi imkânından faydalanabilmeleri için gerekli tüm kaynaklarımızı açtık. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz nezdinde, 3 bankayla daha protokol imzaladık.” dedi.

 

Siirt TSO Başkanı Güven Kuzu, “Bugün itibarıyla, protokol imzaladığımız kamu bankalarımızdan Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank da Nefes Kredisi projemize dâhil olmuşlardır. Odamıza kayıtlı üyelerimizden, gerekli şartları sağlayan işletmelerimiz, kamu bankalarımızdan da kredi kullanabileceklerdir. Siirt TSO olarak üyelerimizin yaralarını sarmaya devam ediyoruz. Kamu bankaları tarafından da başlatılan Nefes Kredisi’nin üyelerimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.” açıklamasında bulundu.

 

Başkan Kuzu, üyelerimizin salgın sürecini en az zararla atlatmaları için ellerinden gelen katkıyı Siirt Ticaret ve Sanayi Odası olarak sağladıklarını söyledi.

901bd772 bafe 4747 9f27 95ee71ca7540

 

Siirt Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Güven Kuzu, babaların öncelikle çocuklarının mutluluğunu düşündüğünü belirtti.

 

Kuzu, babalar günü nedeniyle yayınladığı mesajda, "Babalar büyük bir özveri ile çocuklarına ömür boyu maddi-manevi her türlü desteği vererek, bir fedakârlık timsalini oluşturmaktadırlar. Babalar, kendi mutluluklarından önce çocuklarının mutluluğunu düşünen erdemli insanlardır. Sevgisini her zaman üzerimizde hissettiren, dün de bugün de yarın da hep yanımızda olan babalarımızdır.

 

Yüreklerindeki sevgi ve şefkati karşılıksız veren, çocuklarını bir fidan yetiştirir gibi özenle büyüten babalarımız, çocuklarının geleceğe umutla bakan, toplum ve millet sevgisini kazanmış, ailelerine ve ülkelerine faydalı birer birey olmaları için ellerinden gelen tüm gayreti sarf etmektedirler.

 

Çocuklar olarak sadece babalar gününde değil, yılın her gününde onlara saygı ve sevgi gösterebilmeli, sağladıkları imkânları en iyi şekilde değerlendirerek ülkesine, milletine layık evlatlar olabilmeliyiz. Bu babalarımıza verebileceğimiz en büyük hediyedir."dedi.

 

Kuzu, mesajının son bölümünde ilde bulunan tüccar ve sanayiciler başta olmak üzere tüm babaların babalar gününü kutladı.

b52d8000 92ef 4181 9133 e944e562d452

 

Siirt Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Güven Kuzu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu ev sahipliğinde, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin katılımıyla telekonferans yöntemiyle düzenlenen istişare toplantısına katıldı.

 

Siirt TSO Başkanı Güven Kuzu, Siirt iş dünyasının koronavirüsle mücadele sürecindeki sorun, talep ve beklentilerini birinci düzeyden takip etmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Berat Albayrak ile yapılan toplantıların ardından bu kez de Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ile bir toplantı gerçekleştirildi.

 

Toplantıda TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu ile konsey ve sektör meclislerinin başkanları tarafından Tarım ve Hayvancılık Bakanı Bekir Pakdemirli’ye iş dünyasının güncel sorun, talep ve beklentileri aktarıldı.

 

Başkan Kuzu; üyelerimiz, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Ziraat Odası, Arıcılar Birliği ve Siirt İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği’nden alınan talepleri Bakan Pakdemirli’ye iletti.

 

Siirt TSO Başkanı Güven Kuzu’nun ilettiği talepler şu şekilde;

 

- Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK)’nın ilimizde kurulması,

- Barajlar kenti olan ilimizin tarımsal arazilerinin sulamaya açılması,

- Kırsal kalkınma projelerinde kalkınmada öncelikli illere pozitif avantajlar tanınması,

- İlimizde yaşanan göçebe sorunu,

- Arıcılığın desteklenmesi,

- Ülkemizin kırmızı et açığını karşılamak üzere; ilimizde ve bölgemizde küçükbaş hayvancılığa yönelik olarak kamu bankaları işbirliği ile 0 faizli kredi desteği sağlanması, konuları Bakan Pakdemirli’ye iletildi.

 

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, büyük küresel sorun haline gelen koronavirüs salgınının doğa ve kırsal ile köylerin önemini eskiye göre en az 2 kat fazla hissettirdiğini söyledi. Sürdürülebilir üretim ve gıda arz- talep dengesi açısından küçük aile işletmelerinin varlığı ile lisanslı depoculuğun önemin ortaya çıktığını anlatan Pakdemirli, bugün toplumda tarıma karşı büyük ilginin oluştuğunu söyledi.

 

Ayrıca Bakan Pakdemirli, Türk İş Dünyası il temsilcilerine katılımları dolayısıyla teşekkür ederek, aktarılan talepleri değerlendireceklerini dile getirdi.

 

EZlEDVOXsAIjLAY