Turkish Arabic English

Etkinlik Takvimi

Temmuz 2018
P S Ç P C C P
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Kullanıcı MenüsüSİİRT TİCARET VE SANAYİ ODASI, SİİRT BATTANİYESİ TANITIMINI KAYSERİ 'DE GERÇEKLEŞTİRDİ

 

Siirt Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Güven Kuzu, ilimizin sahip olduğu coğrafi işaretli ürünlerin, her fırsatta tanıtımına büyük ilgi duyduklarını, üyelerimizin her türlü sınai ve ticari ürünlerinin, tanıtım ve pazarlama konularında fuarlarda stant açacak olanlara desteklerinin devam ettiğini, Siirt Ticaret ve Sanayi Odası olarak, Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı Türk El Sanatları Şöleni alanında coğrafi işarete sahip Siirt battaniyesinin dokunuşu ve tanıtımı için stant açtığını ifade etti.

 

Beş günde 19 bin'e yakın kişinin ziyaret ettiği, Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından Mimarsinan Parkı-Kurşunlu Otoparkı’nda açılan Türk El Sanatları Şöleni’ne büyük ilgi gösterildi. Şölen alanında bulunan yaklaşık 60 geleneksel Türk el sanatı standında, Siirt Ticaret ve Sanayi Odası, Siirt battaniyesinin dokunuşu  ve tanıtımını gerçekleştirdi.

 

Büyükşehir Belediyesi’nin geleneksel el sanatlarımızın unutulmaması için Kayseri’ye getirdiği Türk El Sanatları Şöleni, 12 Mayıs - 17 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirildi. Standımıza ilgi büyüktü. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, hem Türk El Sanatları şöleninin açılışına katıldı hem de şölen alanındaki geleneksel el sanatları stantlarını tek tek ziyaret ederek Ticaret ve Sanayi Odası standında kurulan tezgahta battaniye dokudu. Siirt battaniyesinin tanıtımına katkıda bulunan Başkan Çelik'e, Siirt battaniyesi hediye edildi. 

 

Kayseri halkının büyük ilgi gösterdiği ve çevre illerden de ziyaretçilerin katıldığı şölen, unutulmaya yüz tutmuş geleneksel sanatlarımızın ne denli kıymetli olduğunu ortaya koydu. Şölen alanını ilk beş gününde yaklaşık 19 bin kişi ziyaret etti. Türk El Sanatları Şöleni’nin kurulduğu Kurşunlu Otoparkı’nda, el sanatlarımızın uygulamalı olarak yapıldığı Türk El Sanatları Şöleni’nde, Siirt battaniyesi'nin yanı sıra Tesbih yapımı, Naht sanatı, Cam üfleme, Yemeni yapımı, Topaç yapımı, Baston yapımı, Hat sanatı, Sedef kakma, Bakır işleme, Hakkaklık, Kazaziye, Taş baskı, Minyatür, Deve kemiği işleme sanatı, Tahta kaşık oyma ve süsleme sanatı, Boynuz tarak yapımı, Bıçak ve kılıç yapımı, Zamak ve Alpaga işleme sanatı, Habbablık, Halı dokuma sanatı, Filografi, Çini yapımı, Fanila dokuma, Telkari, Çömlek yapımı, Yorgan yapımı, Ebru sanatı gibi yaklaşık 60 el sanatının ustalarıyla birlikte İlimizi de Battaniye ustaları Faraç İtil ve Mesut Harman temsil etti.

 

 

İçerik Paylaşımı

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Toplam Ziyaretçi Sayısı:170811